Każdy mieszalnik oraz poszczególne części eksploatacyjne mają określoną żywotność. Jeśli chcesz, aby urządzenie pracowało jak najdłużej, musisz przestrzegać określonych zasad. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o mieszalniki i na co należy zwrócić uwagę.
Odpowiednie użycie
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przeznaczenie maszyny. Inne wymagania mają mieszalniki spożywcze, inne chemiczne lub przemysłowe, a jeszcze inne farmaceutyczne. Użycie mieszalnika niezgodnie z instrukcją i przeznaczeniem jest nie tylko niebezpieczne, ale może również doprowadzić do poważnej awarii.
Należy również zwrócić uwagę na właściwości substancji, w tym głównie jej lepkość i gęstość. Każdy mieszalnik ma określone parametry, takie jak moc silnika czy prędkość obrotową mieszadeł. Jego użycie pozwala uzyskać produkt o określonej konsystencji.
Dlatego próba otrzymania bardzo gęstej i lepkiej cieczy może skończyć się niepowodzeniem, gdyż mieszalnik będzie miał zbyt małą moc lub mieszadła nie będą pracowały efektywnie . Aby uniknąć przykrych konsekwencji, zawsze należy korzystać z mieszalnika zgodnie z jego przeznaczeniem.
Serwis eksploatacyjnych elementów
Pamiętaj również o cyklicznych badaniach technicznych oraz regularnym serwisowaniu części eksploatacyjnych. Mieszalnik zbudowany jest z wielu różnych elementów, między innymi: zbiornika, mieszadeł, uszczelnień mechanicznych, zaworów, łamaczy, by-passów, , okablowania systemów sterowania oraz silnika czy też motoreduktora.
W sposób szczególny należy zadbać o elementy ruchome, które mają stały kontakt z produktem i najbardziej są narażone na uszkodzenia. Są to na przykład mieszadła i łamacze pracujące w trybie ciągłym i pod dużym obciążeniem przez długi czas.
Mieszadła powinny być również dopasowane do substratów i konkretnej branży. W mieszalnikach przemysłowych i chemicznych są stosowane mieszadła wysokoobrotowe, które ze względu na swoją specyfikę, mogą częściej ulegać uszkodzeniom niż inne elementy.
Dlatego tak istotny jest regularny serwis, dostosowany do konkretnego typu urządzenia. W trakcie przeglądu technicznego, serwisant powinien dokładnie sprawdzić wszystkie podzespoły. W przypadku nawet niewielkiego uszczerbku, wadliwa część powinna zostać wymieniona na nową.
Ważną częścią mieszalnika jest również silnik. Istotne jest, aby jego praca nie była niczym zakłócona. Dlatego warto sprawdzić stan instalacji elektrycznej. Musi być zapewniona odpowiednia temperatura otoczenia pracy, a wielkość wsadu w zbiorniku powinna być dostosowana do mocy silnika.
Jakich środków należy używać?
Wpływ na prawidłowe działanie mieszalników ma również chemia stosowana do ich pielęgnacji. Środki myjące powinny być dostosowane do rodzaju urządzenia, w szczególności do materiału, z którego zostały wykonane.
Owszem, mieszalniki muszą być wykonane z wysokiej jakości stali, często odpornej na substancje żrące. Niemniej jednak należy uważać, aby dobrać odpowiedni środek do stali kwasoodpornej, tak aby nie doprowadzić do zniszczenia mieszalnika.
Zbiornik wykonany ze stali kwasoodpornej będzie miał inne wymagania niż mieszalnik wykonany z innej stali. Dlatego przed użyciem środków chemicznych, należy upewnić się, do mycia jakich powierzchni są one dedykowane.
Konsekwencje złego zadbania o mieszalniki
Mieszalniki to urządzenia specjalnego przeznaczenia, o które należy odpowiednio zadbać. Każda maszyna ma też nieco inne wymagania dotyczące czyszczenia oraz przeglądów technicznych.
Mieszalniki spożywcze, farmaceutyczne czy kosmetyczne najczęściej są mocno eksploatowane, dlatego należy pamiętać o ich regularnym serwisowaniu. Operator obsługujący maszynę, przed rozpoczęciem pracy powinien się upewnić, że jest ona w pełni sprawna.
Nawet niewielka usterka powinna być niezwłocznie usunięta. Spóźniona naprawa lub brak serwisu w odpowiednim terminie, najczęściej prowadzi do powstania dużej szkody. W takim przypadku musisz liczyć się z generalnym remontem, a nawet zakupem nowego mieszalnika.
Pamiętaj też o prawidłowej eksploatacji mieszalnika, zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób unikniesz kosztownych napraw i wydłużysz żywotność urządzenia.
0 Comments