BIES » Stacje mycia CIP i COP

Utrzymanie czystości i wysokiego poziomu higieny linii technologicznych jest kluczowe dla bezpieczeństwa procesów produkcyjnych, zwłaszcza w przemyśle spożywczym, ale także farmaceutycznym, chemicznym oraz kosmetycznym. Dlatego stacje CIP to obowiązkowe wyposażenie zakładów spełniających takie normy, jak HACCP.

Czym są stacje mycia CIP?

Oferowane przez firmę BIES stacje mycia CIP (Clean In Place) przeznaczone są do czyszczenia urządzeń, linii produkcyjnych i rurociągów przemysłowych w cyklu zamkniętym. Wyposażenie technologiczne nie wymaga demontażu na czas mycia.

System CIP umożliwia prawidłowe przeprowadzenie procesu czyszczenia, co wpływa na bezpieczeństwo wytwarzanych produktów oraz na ich jakość. Ponadto stacje CIP ograniczają zużycie środków myjących oraz redukują ilość odprowadzanych ścieków. Pozwalają na ekonomiczne i wydajne mycie linii technologicznych przy niskim nakładzie pracy ze strony personelu.

Głównym elementem stacji CIP są zbiorniki, w których znajdują się roztwory myjące o odpowiednich stężeniach i temperaturach oraz woda płucząca Środki są pobierane przez pompy dozujące, a następnie przetłaczane rurociągami do urządzeń produkcyjnych.

Mycie może obejmować wiele etapów, a ich złożoność zależy od rodzaju produktu  oraz stopnia zabrudzenia powierzchni roboczych. Podczas procedury czyszczenia zarówno temperatura, jak i stężenie środków podlegają stałej kontroli oraz automatycznej regulacji.

Pierwszym etapem mycia CIP jest płukanie wstępne. Mycie właściwe (alkaliczne lub kwaśne) polega na krążeniu roztworu myjącego w obiegu zamkniętym między stacją a danym urządzeniem produkcyjnym. Czas trwania tego etapu warunkuje dokładne usunięcie osadów i zabrudzeń z powierzchni roboczych przy założonej temperaturze.

Po skończonym cyklu czyszczenia chemicznego następuje faza płukania końcowego całej instalacji, która kończy się, gdy pH popłuczyn osiągnie odczyn neutralny.

Projektujemy i produkujemy stacje mycia CIP, które mogą być w pełni zautomatyzowane, półautomatyczne lub obsługiwane ręcznie. To pierwsze rozwiązanie gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i niskie koszty eksploatacyjne.

W zależności od potrzeb klientów dostarczamy systemy w wersji mobilnej, stacjonarnej lub kompaktowej. Systemy mycia CIP mogą być dowolnie skonfigurowane i dostosowane do procesu produkcyjnego, a także istniejącej infrastruktury.

Stacje mycia COP

Firma BIES dostarcza także stacje mycia COP (Clean out of Place), które wykorzystuje się do czyszczenia mobilnych zbiorników, demontowanych elementów urządzeń technologicznych oraz innego rodzaju osprzętu pomocniczego w zakładach produkcyjnych.

Wieloletnie doświadczenie w branży oraz fachowa wiedza naszych konstruktorów pozwalają nam zaoferować najlepsze rozwiązania, zarówno w zakresie stacji mycia CIP, jak i COP. Gwarantujemy szybki i skuteczny proces czyszczenia linii technologicznych o wysokiej wydajności.

Nasza firma zaprojektuje i wykona każdy, nawet niestandardowy system, który sprosta nietypowym wymaganiom klientów. Stacje mycia CIP i COP produkujemy z wysokiej jakości stali kwasoodpornej, która nie ulega korozji i zapewnia długi okres użytkowania urządzenia.

Jeżeli interesuje Cię oferta stacji mycia CIP lub COP, zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy w wyborze najlepszego rozwiązania i zaproponujemy najkorzystniejszą opcję.

Call Now Button