BIES » Mieszalniki – jakie są ich rodzaje? Cz.1

Mieszalnik jest jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w przemyśle. Umożliwia przeprowadzenie mieszania, które jest podstawowym procesem technologicznym w wielu branżach, w tym spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej oraz chemicznej. W zależności od zastosowania wyróżnia się różne rodzaje mieszalników.

Mieszalniki przemysłowe stosowane są do tworzenia jednolitych mieszanek pod względem gęstości, stężenia oraz innych pożądanych właściwości poprzez dynamiczne połączenie składników wskutek ruchu wywołanego przez mieszadła. Ponadto pozwalają na spotęgowanie procesów wymiany ciepła i masy oraz przyspieszenie reakcji chemicznych. Ze względu na różnorodność substratów oraz wymagania dotyczące jakości mieszanek wyróżnia się wiele rodzajów mieszalników. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwala na optymalizację procesu mieszania – uzyskanie pożądanego stopnia połączenia składników w krótkim czasie i przy minimalnym nakładzie energii.

Mieszalniki kosmetyczne

W przemyśle kosmetycznym stosuje się mieszalniki o najwyższej jakości wykonania, które gwarantują higieniczny proces wytwarzania kosmetyków. Produkowane są ze stali kwasoodpornej zgodnie z Dyrektywą 2006/42/WE (urządzenia zgodne z Dyrektywą Maszynową) oraz mogą być również mieszalnikami ciśnieniowymi produkowanymi zgodnie z Dyrektywą 2014/68/UE PED dla urządzeń ciśnieniowych. Przy tym materiały, typ mieszadła oraz inne wyposażenie dobierane są indywidualnie do charakterystyki produktów oraz potrzeb procesu produkcyjnego.

Na potrzeby przemysłu kosmetycznego wykorzystywane są również mieszalniki homogenizujące. Przeznaczone są do pracy w atmosferze próżni i nadciśnienia. Eliminują problem zapowietrzenia produktu podczas intensywnego procesu homogenizacji. Usprawniają również etap opróżniania gęstych mas w przypadku wytworzenia nadciśnienia.

Mieszalniki kosmetyczne stosowane są do produkcji: maści, kremów, żeli, odżywek, emulsji, płynów do kąpieli, szamponów, mydła w płynie, past do zębów lub kremów do golenia.

mieszalnik przemysłowy

Mieszalniki farmaceutyczne

Mieszalniki farmaceutyczne produkowane są z zachowaniem wysokiego standardu higieny w sterylnych warunkach. Zasady wytwarzania i projektowania określone są przez tzw. Dobrą Praktykę Produkcyjną (Good Manufacturing Practice). Zgodnie z zaleceniami urządzenia do zastosowania w przemyśle farmaceutycznym powinny charakteryzować się odpowiednio niskim stopniem chropowatości powierzchni, brakiem szczelin i martwych stref, stosowaniem właściwych rodzajów połączeń i zaworów, możliwością przeprowadzenia procedury mycia CIP, itp.

W przemyśle farmaceutycznym mieszalniki, w tym także homogenizujące wykorzystywane są do produkcji: leków, maści, syropów.

Mieszalniki spożywcze

Mieszalniki spożywcze to zaawansowane urządzenia procesowe, które spełniają wszelkie wymogi sanitarne i higieniczne obowiązujące w przemyśle produkcji żywności. Wykonywane są z zachowaniem wysokiego poziomu sterylności, nie posiadają martwych stref i szczelin oraz są łatwe w czyszczeniu. Mieszalniki spożywcze charakteryzują się również niskim stopniem chropowatości powierzchni. W zależności od konkretnych potrzeb produkcyjnych wykonywane są ze stali kwasoodpornej, w pożądanym standardzie i z różnym wyposażeniem.

W branży spożywczej mieszalniki znajdują zastosowanie przy produkcji: sosów, bulionów, majonezów, octu, musztardy, mieszanek piekarniczych, nabiału, deserów, gotowych dań, płatków, przypraw oraz produktów składających się z ziaren, proszków, pyłów i cieczy.

mieszalnik spożywczy

Mieszalniki chemiczne

Na potrzeby przemysłu chemicznego produkowane są mieszalniki chemiczne. Najczęściej wytwarzane są z wysokiej jakości stali kwasoodpornej. Ważną kwestią jest zgodność urządzeń z normą Atex 2014/34/UE dla urządzeń przeznaczonych do pracy w strefie zagrożonej wybuchem Ex. Ponadto materiały są dobierane indywidualnie do specyfiki produktów oraz potrzeb procesu produkcyjnego.

Mieszalniki chemiczne służą do mieszania barwników przemysłowych, farb, chemii gospodarczej.

Inny podział mieszalników przemysłowych

Mieszalniki to szeroka gama urządzeń, które najczęściej projektowane i wytwarzane są zgodnie z indywidualnymi wymogami danej branży. Oprócz zastosowania urządzenia można podzielić także ze względu na budowę. Wyróżnia się:

  • mieszalniki jednopłaszczowe – posiadają tylko płaszcz wewnętrzny
  • mieszalniki dwupłaszczowe – posiadają dodatkową warstwę, którą jest izolacja
  • mieszalniki trójpłaszczowe – zbudowane są z płaszcza wewnętrznego, płaszcza grzewczo-chłodzącego i izolacji.

Z uwagi na rodzaj mieszadeł, mieszalniki przemysłowe dzielą się na:

  • mieszalniki wytwarzające okrężny przepływ cieczy – wyposażone np. w mieszadła kotwicowe, skrobakowe
  • mieszalniki wytwarzające promieniowy przepływ cieczy – posiadają np. w mieszadła turbinowe z prostymi łopatkami czy też wolnoobrotowe mieszadła łopatowe.

Ponadto mieszalniki mogą różnić się poziomem zaawansowania technologicznego i mogą być wykorzystywane w każdej z branży produkcyjnej:

  • mieszalniki bezciśnieniowe – proste zbiorniki z jednym mieszadłem i podstawowym systemem sterowania
  • mieszalniki ciśnieniowe – wykonane są zgodnie z dyrektywą ciśnieniową 97/23/WE i są przeznaczone do pracy w atmosferze próżni i nadciśnienia. Mogą posiadać różne wyposażenie, np. płaszcz grzewczy, zespół mieszadeł, automatyczne systemy sterowania i dystrybucji.

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button